Home » Home Electronics » TV » Plasma TVs » Panasonic TH-P50VT30A
Working
Please wait...
  Expert reviews
Reviews of Panasonic TH-P50VT30A
(89%)
  • 6310
  • 1 in THX mode and 4860
  • 1 in Professional mode
  • Energy consumption on the high side
  • 284 W
  • Annoying Freeview EPG
  • Although 50Hz improved
Reviews
page 3 of 7
Order by:
Score
  Published: 2012-02-23, review by: novo.press
Read the full review (TC-P55VT30) »
Google translate to English »
Was this review helpful?
  Published: 2011-09-16, review by: hereshow.ca
  • Missing IPTV features like Netflix and Webbrowsing, It's heavy almost 100 pounds with stand
Was this review helpful?
  Published: 2011-10-19, review by: goodgearguide.com.au
  • Good 3D and 2D Full HD performance, Surprisingly reasonable price tag
  • Free to air TV doesn't look great, Black performance isn't perfect
Read the full review (TH-P65VT30A) »
Google translate to English »
  Award
(80%)
  Published: 2011-08-16, review by: cnet.com.au
(77%)
  Published: 2011-05-12, review by: channelnews.com.au
  • Mesmerisingly good performance standards; Practically no crosstalk with 3D; Huge feature count
  • It?s not cheap for a 50in TV; Optimised pictures not spectacularly bright; Some judder with 50Hz PAL
(90%)
  Published: 2011-05-12, review by: smarthouse.com.au
(90%)
  Published: 2012-03-20, Author: Juha , review by: pcworld.co.nz
(80%)
  Published: 2012-03-05, review by: ld2.ciol.com
  • Abstract:  Plasma televisions have been around but because of price and the higher power consumption, they have really not hit that well with the users. The 65 inch plasma TV from Panasonic is anything but slim, at 6cm and 63kg in weight, like your led TVs. The P...
  Published: 2012-01-20, Author: Aaron , review by: firstpost.com
Read the full review (TH-P65VT30D) »
(80%)
  Published: 2011-10-14, review by: techtree.com
  • Excellent picture quality; Good 3D experience; Excellent connectivity options.
  • Glass screen is too reflective; Power consumption.
(80%)