Home » Home Electronics » TV » Plasma TVs » Panasonic TX-P50VT30
Working
Please wait...
  Expert reviews
Reviews of Panasonic TX-P50VT30
Award: Editor’s Choice July 2011
July 2011
(89%)
71 Reviews
  • 6310
  • 1 in THX mode and 4860
  • 1 in Professional mode
  • Crosstalk virtually invisible
  • Very wide viewing angles
  • Excellent audio quality
  • Excellent all-round picture quality
  • Very decent sound
  • Excellent build
  • Twin tuner
  • Lots of web content
  • Comes with 3D glasses
  • Excellent reference black levels
  • Superb dynamic range and contrast
  • Excellent colour accuracy out of the box in THX mode
  • Excellent Greyscale out of the box in THX mode
  • Reference level greyscale when calibrated
  • Reference colour reproduction when calibr
  • Energy consumption on the high side
  • 235 W
  • It ain't cheap
  • Some instances of 50Hz break-up with fast pans
  • Although subtle
  • Screen is very reflective and may be an issue for some users
  • Remote control could feel more substantial for a flag ship model
  • Some instances of brightness fluctuations
  • HDMI connections to
Reviews
page 4 of 8
Order by:
Score
  Published: 2011-08-12, Author: Philip , review by: asia.cnet.com
  • Lacks a Web browser; no Android remote app; cumbersome cable adapters; pricey.
  • The Panasonic Viera TH-P50VT30 is one of the best performing TVs among all 2011 models. ...
Was this review helpful?
(86%)
  Published: 2012-01-25, Author: Andy , review by: hardwarezone.com.my
  • Excellent 3D Quality, Untainted Black Levels, Superb HD and SD Performance
  • Average Noise Filters
Was this review helpful?
(90%)