Home » Home Electronics » TV » Plasma TVs » Panasonic TX-P50VT30B
  Expert reviews
Reviews of Panasonic TX-P50VT30B
(89%)
  • 6310
  • 1 in THX mode and 4860
  • 1 in Professional mode
  • Energy consumption on the high side
  • 284 W
  • Annoying Freeview EPG
  • Although 50Hz improved
Reviews
page 4 of 7
Order by:
Score
  Published: 2011-08-12, Author: Philip , review by: asia.cnet.com
  • Lacks a Web browser; no Android remote app; cumbersome cable adapters; pricey.
  • The Panasonic Viera TH-P50VT30 is one of the best performing TVs among all 2011 models. ...
Was this review helpful?
(86%)
  Published: 2012-01-25, Author: Andy , review by: hardwarezone.com.my
  • Excellent 3D Quality, Untainted Black Levels, Superb HD and SD Performance
  • Average Noise Filters
Was this review helpful?
(90%)