Home » Home Electronics » TV » Plasma TVs » Panasonic TX-P42VT30
Working
Please wait...
  Expert reviews
Reviews of Panasonic TX-P42VT30
(89%)
  • Good Internet features
  • Beautiful 2D images with vibrant hues and huge contrast
  • Crosstalk-free 3D
  • Content rich IPTV and apps portal
  • Bullet-proof file support and media streaming
  • Elegant design with plush remote control
  • Great picture in 2D and 3D
  • Excellent contrast ratio
  • 6310
  • 1 in THX mode and 4860
  • 1 in Professional mode
  • Crosstalk virtually invisible
  • Very wide viewing angles
  • Excellent audio quality
  • Beautiful
  • Refined HD image quality
  • Best in class 3D
  • Excellent media streaming
  • VIERA Connect IPTV portal
  • Mesmerisingly good performance standards
  • Practically no crosstalk with 3D
  • Huge feature count
  • Annoying Freeview EPG
  • IFC picture processing can bring unwanted side effects
  • Undeniably expensive
  • Panasonic's 3D glasses can proved uncomfortable if worn for prolonged periods
  • Glossy screen picks up reflections
  • Noisy power adaptor
  • Energy consumption on the high side
  • 166 W
  • Expensive
  • Adaptors required for key connections
  • No integrated Wi-Fi
  • It's not cheap for a 42in TV
  • Optimised pictures not spectacularly bright
  • Some judder with 50Hz PAL
  • Although 50Hz improved
Reviews
page 2 of 7
Order by:
Score
  Published: 2011-07-01, review by: expertreviews.co.uk
Read the full review (TX-P42VT30B) »
Google translate to English »
Was this review helpful?
(80%)
  Published: 2011-05-23, review by: T3.com
  • Expensive, Adaptors required for key connections, No integrated Wi-Fi
Was this review helpful?
(100%)
  Published: 2011-05-23, review by: digitalversus.com
  • Great picture in 2D and 3D, Excellent contrast ratio: 6310:1 in THX mode and 4860:1 in Professional mode, Crosstalk virtually invisible, Very wide viewing angles, Excellent audio quality
  • Glossy screen picks up reflections, Noisy power adaptor, Energy consumption on the high side: 166 W
  Award
(100%)
  Published: 2011-04-29, Author: John , review by: trustedreviews.com
  • Mesmerisingly good performance standards, Practically no crosstalk with 3D, Huge feature count
  • It's not cheap for a 42in TV, Optimised pictures not spectacularly bright, Some judder with 50Hz PAL
Read the full review »
Google translate to English »
  Award
(90%)
  Published: 2012-02-08, review by: homecinemachoice.com
  • Dazzlingly detailed 2D hidef, immersive and crosstalkfree 3D; excellent media streaming,
  • 3D spex not the most comfortable; wifi isn’t integrated,
Read the full review (TX-P65VT30) »
(100%)