Home » Home Electronics » TV » Plasma TVs » Panasonic TX-P42VT30
Working
Please wait...
  Expert reviews
Reviews of Panasonic TX-P42VT30
(89%)
  • Good Internet features
  • Beautiful 2D images with vibrant hues and huge contrast
  • Crosstalk-free 3D
  • Content rich IPTV and apps portal
  • Bullet-proof file support and media streaming
  • Elegant design with plush remote control
  • Great picture in 2D and 3D
  • Excellent contrast ratio
  • 6310
  • 1 in THX mode and 4860
  • 1 in Professional mode
  • Crosstalk virtually invisible
  • Very wide viewing angles
  • Excellent audio quality
  • Beautiful
  • Refined HD image quality
  • Best in class 3D
  • Excellent media streaming
  • VIERA Connect IPTV portal
  • Mesmerisingly good performance standards
  • Practically no crosstalk with 3D
  • Huge feature count
  • Annoying Freeview EPG
  • IFC picture processing can bring unwanted side effects
  • Undeniably expensive
  • Panasonic's 3D glasses can proved uncomfortable if worn for prolonged periods
  • Glossy screen picks up reflections
  • Noisy power adaptor
  • Energy consumption on the high side
  • 166 W
  • Expensive
  • Adaptors required for key connections
  • No integrated Wi-Fi
  • It's not cheap for a 42in TV
  • Optimised pictures not spectacularly bright
  • Some judder with 50Hz PAL
  • Although 50Hz improved
Reviews
page 4 of 7
Order by:
Score
  Published: 2011-08-12, Author: Philip , review by: asia.cnet.com
  • Lacks a Web browser; no Android remote app; cumbersome cable adapters; pricey.
  • The Panasonic Viera TH-P50VT30 is one of the best performing TVs among all 2011 models. ...
Was this review helpful?
(86%)
  Published: 2012-01-25, Author: Andy , review by: hardwarezone.com.my
  • Excellent 3D Quality, Untainted Black Levels, Superb HD and SD Performance
  • Average Noise Filters
Was this review helpful?
(90%)
  Published: 2012-01-25, review by: hardwarezone.com.sg
  • Average Noise Filters
Read the full review (TH-P50VT30S) »
Google translate to English »
(90%)
  Published: 2011-07-18, review by: erenumerique.fr
  • Pour le home cinéma, Le meilleur rendu 3D, Deux paires de lunettes fournies
  • Consommation
(90%)
  Published: 2011-06-07, review by: lemondenumerique.com
  • Pas d’édition des enregistrements
(100%)
  Published: 2011-05-30, review by: 01net.com
Read the full review »
(80%)
  Published: 2011-05-16, review by: Lesnumeriques.com
Read the full review »
  Award
(100%)