Home » Home Electronics » TV » Plasma TVs » Panasonic TX-P42VT30
Working
Please wait...
  Expert reviews
Reviews of Panasonic TX-P42VT30
(89%)
  • Good Internet features
  • Beautiful 2D images with vibrant hues and huge contrast
  • Crosstalk-free 3D
  • Content rich IPTV and apps portal
  • Bullet-proof file support and media streaming
  • Elegant design with plush remote control
  • Great picture in 2D and 3D
  • Excellent contrast ratio
  • 6310
  • 1 in THX mode and 4860
  • 1 in Professional mode
  • Crosstalk virtually invisible
  • Very wide viewing angles
  • Excellent audio quality
  • Beautiful
  • Refined HD image quality
  • Best in class 3D
  • Excellent media streaming
  • VIERA Connect IPTV portal
  • Mesmerisingly good performance standards
  • Practically no crosstalk with 3D
  • Huge feature count
  • Annoying Freeview EPG
  • IFC picture processing can bring unwanted side effects
  • Undeniably expensive
  • Panasonic's 3D glasses can proved uncomfortable if worn for prolonged periods
  • Glossy screen picks up reflections
  • Noisy power adaptor
  • Energy consumption on the high side
  • 166 W
  • Expensive
  • Adaptors required for key connections
  • No integrated Wi-Fi
  • It's not cheap for a 42in TV
  • Optimised pictures not spectacularly bright
  • Some judder with 50Hz PAL
  • Although 50Hz improved
Reviews
page 7 of 7
Order by:
Score
  Published: 2011-10-26, review by: datatid.dk
  • Abstract:  Når du først er kommet dig over, hvor chokerende stor skærmen er på dette Panasonic 55”-tv, kaster du måske et blik på tilslutningerne langs siden og bagpå. Der er selvfølgelig de sædvanlige tilslutninger til antenne, HDMI osv., men også LAN og USB. Et...
Read the full review (TX-P55VT30) »
Was this review helpful?
(80%)